Лекція 10. Відносини України з державами Європи, Азії та Америки

1. Відносини України з європейськими державами – Великою Британією, ФРН, Францією, Польщею, Румунією.
2. Співробітництво України з провідними державами Близького та Далекого Сходу – Китаєм, Японією, Туреччиною.
3. Американський напрямок у дипломатії України (США, Канада, Куба).

Мета: проаналізувати основні етапи міждержавного співробітництва України з державами Європи, Азії та Америки, визначити перспективи подальшої співпраці.
Завдання: розглянути процес установлення та розвитку відносин України з Великою Британією, ФРН, Францією, Польщею, Румунією, Китаєм, Японією, Туреччиною, США, Канадою, Кубою; розкрити особливості відносин України з означеними державами в економічній, політичній та гуманітарних сферах у 1991 – 2019 рр.; окреслити результати та перспективи співробітництва.

Основні елементи теми. Аналіз відносин України з іноземними державами сприяє розумінню якості та ефективності діяльності українського дипломатичного корпусу, сутності міжнародного співробітництва, місця та ролі України на міжнародній арені.

У першому питанні звернемо увага студентів на європейський вектор розвитку України та проаналізуємо зовнішньополітичні зв’язки України з Великою Британією, ФРН, Польщею, Румунією.

У другому питанні з’ясуємо актуальні аспекти азіатського напряму зовнішньої політики України на прикладі дипломатичних відносин України з Китаєм, Японією та Туреччиною.

У третьому питанні проаналізуємо американський вектор української дипломатії, зокрема визначимо переваги, результати та втрати України у міждержавному діалозі з США, Канадою та Кубою.
Зазначимо, що аналіз співробітництва України з кожною державою починається з окреслення політичного та економічного потенціалу держав-партнерів, вказівок на український інтерес від налагодження двостороннього зовнішньополітичного партнерства. Розглядаючи міждержавне співробітництво висвітлимо історію становлення двосторонніх відносин, проаналізуємо договірно-правову базу, особливості сучасного економічного, політичного, військового та культурного співробітництва, порівняємо позиції держав щодо загальноєвропейських та/чи світових проблем, визначимо труднощі та перепони у міждержавних відносинах, а також перспективи подальшого партнерства. Наприкінці теми студентам пояснимо місце країн Європи, Азії та Америки в системі зовнішньополітичних пріоритетів України.

Персоналії: Олег Білорус, Тоні Блер, Джордж Буш (молодший), Лех Валенса, Гавел Вацлав, Арпад Генц, Альберт Гор, Сулейман Демірель, Іоанн Павло ІІ, Іон Ілієску, Фідель Кастро, Олександр Квасневський, Джон Керрі, Вільям Клінтон, Гельмут Коль, Еміль Константинеску, Ференц Мадл, Леннарт Мері, Франсуа Міттеран, Барак Обама, Йоханнес Рау, Неджет Ахмет Сезер, Дональд Трамп, Цземінь Цзянь, Тан Цзясюань, Чжан Чжень, Жак Ширак.

Основні поняття і терміни: багатополюсна система, біполярна система, геополітика, геостратегія, євроінтеграція, концепція балансу сил, міжнародна ізоляція, однополюсна система, політика сусідства.

Поділитися:
Закладка Постоянная ссылка.

Комментарии закрыты