Лекція 3. Зовнішня політика Західноукраїнської Народної Республіки (1918–1919 рр.)

1. Історія становлення ЗУНР. Структура, цілі та напрями роботи Державного Секретаріату закордонних справ.
2. Аналіз роботи української дипломатичної місії в Парижі. Здобутки та втрати дипломатів ЗУНР.
3. Дипломатична діяльність уряду ЗУНР в екзилі (1919 – 1923 рр.).

Мета: проаналізувати напрямки зовнішньої політики ЗУНР та її основні наслідки для українського народу.
Завдання: висвітлити історію становлення ЗУНР та визначити пріоритетні напрямки роботи її зовнішньополітичного відомства; розкрити аспекти дипломатичної діяльності уряду ЗУНР у вигнанні.

Основні елементи теми. Розглядаючи обставини утворення ЗУНР та її органів влади, у першому питанні, зазначимо цілі, напрями та опишемо структуру Державного секретаріату закордонних справ, наведемо короткі біографічні відомості про керівників дипломатичного відомства ЗУНР та основні завдання міжнародної політики.

У другому питанні висвітлимо відносини ЗУНР із США, країнами Європи та УНР, проаналізуємо діяльність української делегації під час Паризької мирної конференції. Особливу увагу зосередимо на українсько-польських відносинах: обопільних територіальних претензіях сторін, військових діях та їх наслідках. Розглянемо досягнення та помилки дипломатичного відомства ЗУНР, з’ясуємо причини ліквідації країни у липні 1919 р.

У третьому питання вивчимо роботу уряду ЗУНР в екзилі, його ставлення до подій в УНР, зокрема Варшавського договору 1920 р., результати співпраці з міжнародними організаціями та європейськими політиками щодо популяризації на міжнародній арені «українського питання». Проаналізуємо причини саморозпуску уряду в екзилі у Відні 1923 р. та результати його діяльності.

У висновках до лекції з’ясуємо можливі перспективи новоствореної держави з огляду на тогочасну міжнародну політику.

Персоналії: генерал Бертелемі, Вудро Вільсон, Степан Вітвицький, Дмитро Вітовський, Юзеф Галлер, Сидір Голубович, Олександр Греків (Греков), Ян Дмовський, Жорж Клемансо, Кость Левицький, Девід Ллойд Джордж, Михайло Лозинський, Михайло Омелянович-Павленко, Василь Панейко, Євген Петрушевич, Григорій Сидоренко, Степан Смаль-Стоцький, Василь Стефаник, Лонгин Цегельський, Андрій Шептицький.

Основні поняття і терміни: анексія, «лінія Бертелемі», окупація, офензива, система «санітарного кордону», уряд в екзилі.

Поділитися:
Закладка Постоянная ссылка.

Комментарии закрыты