Лекція 8. Українська дипломатія в міжнародних організаціях

1. Діяльність України в складі провідних міжнародних організацій – ООН, ОБСЄ, Ради Європи.
2. Історія співробітництва України з НАТО та Європейським Союзом.
3. Участь України в міжнародних організаціях пострадянського простору – СНД, ГУАМ.

Мета: проаналізувати результати роботи України з міжнародними організаціями та визначити перспективи подальшої співпраці.
Завдання: розглянути особливості співробітництва України з ООН, ОБСЄ, Радою Європи, СНД, ГУАМ; розкрити здобутки України та потенційні переваги від вступу до складу вищезазначених організацій.

Основні елементи теми. З появою на світовій мапі України перед політичною елітою постала необхідність вирішити надзвичайно важливе питання – розробити та реалізувати зовнішньополітичний курс, який найповніше відповідав би національним інтересам. Від ступеня інтеграції України до європейських та євроатлантичних структур (цей пріоритет вітчизняної зовнішньої політики було визначено ще в Декларації «Про державний суверенітет України» від 16 липня 1990 р.) залежало місце і роль нашої країни на міжнародній арені.

У першому питанні лекції охарактеризуємо основні етапи участі України в складі ООН, ОБСЄ та Ради Європи. Вивчаючи питання співпраці України з ООН, розкриємо участь українського контингенту в операціях ООН із підтримки миру. З’ясуємо поняття миротворчих операцій та розглянемо їх класифікації, проаналізуємо основоположні документи миротворчої діяльності, правову базу участі України у цих операціях. Докладно опишемо особливості та основні напрямки співробітництва України з ОБСЄ, зокрема результати співпраці з Верховним комісаром ОБСЄ у справах національних меншин, Представником ОБСЄ з питань свободи діяльності засобів масової інформації, Бюро з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ), спеціальними Місіями ОБСЄ, які в основному концентрувалися на питаннях підтримки суверенітету та територіальної цілісності України. Проаналізуємо також результати співпраці України з органами Ради Європи: Конгресом органів місцевих та регіональних властей, Парламентською асамблеєю, Генеральним секретарем, Судом із прав людини, визначимо ефективність діяльності української дипломатії в інституціях ООН, ОБСЄ, Ради Європи та перспективи подальшої роботи.

Розкриваючи друге лекційне питання, розглянемо основні віхи співробітництва України з НАТО та ЄС. Зокрема, пояснимо причини зближення України з військово-політичним блоком, розкриємо міфи та стереотипи щодо НАТО, поширені в українському суспільстві, вкажемо на результати та недоліки співпраці України з Північноатлантичним альянсом на межі століть. У контексті питання відносин України з Євросоюзом вивчимо напрацьовану партнерами договірну базу, опишемо історію євроінтеграційного руху нашої країни, пояснимо аргументи критиків та прихильників вступу України до ЄС.

У третьому питанні про участь України в міжнародних організаціях пострадянського простору – СНД та ГУАМ, описуючи процес розпаду СРСР, відзначимо роль України у створенні в грудні 1991 р. Співдружності Незалежних Держав, проаналізуємо результативність участі України у структурах СНД, визначимо подальшу перспективу співпраці з огляду на російсько-український конфлікт 2014 – 2019 рр. та причини виходу України з організації у 2018 р. Спираючись на історію роботи України в межах ГУАМ, розкриємо мету та завдання, структуру та механізми діяльності організації, функції її керівних органів, ініціативу української сторони щодо регіонального співробітництва, перспективні напрямки політичного, економічного та військового співробітництва членів міжнародної організації. У процесі дискусійного обговорення зі студентами результатів роботи ГУАМ відповімо на питання: «Чи можна вважати ГУАМ альтернативою СНД або/чи механізмом послаблення впливу Російської Федерації в регіоні?».
У кінці лекції подамо оцінку діяльності українських дипломатів в міжнародних організаціях за роки незалежності, відзначимо реальні здобутки України й окреслимо можливі державні пріоритети та подальші перспективи співпраці.

Персоналії: Кофі Аннан, Пітер Буркхард, Ґалі Бутрос, Кнут Воллебек, Костянтин Грищенко, Андрій Дещиця, Мадіна Джарбусинова, Ламберто Дзанньєр, Фреймут Дуве, Рольф Екеус, Анатолій Зленко, Леонід Кожара, Любомир Копай, Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Олександр Лукашенко, Дуня Міятович, Барак Обама, Володимир Огризко, Пан Ґі Мун, Петро Порошенко, Володимир Путін, Андерс Фог Расмуссен, Джордж Робертсон, Герман ван Ромпей, Хав’єр Солана, Макс ван дер Стул, Борис Тарасюк, Геннадій Удовенко, Міклош Харашті, Валерій Чечелашвілі, Станіслав Шушкевич, Віктор Ющенко, Турб’єрн Ягланд, Віктор Янукович, Арсеній Яценюк.

Основні поняття і терміни: акламація, аполітизм, асоційований член, геополітика, геостратегія, договірний нейтралітет, конвенція, міжнародні організації, міжнародні міждержавні (міжурядові) організації, міжнародні неурядові організації, позитивний нейтралітет, постійний нейтралітет, регіональні органи, система колективної безпеки, тероризм, традиційний нейтралітет, універсальні органи.

Поділитися:
Закладка Постоянная ссылка.

Комментарии закрыты