Лекція 9. Зовнішня політика України на пострадянському просторі

1. Історія зовнішньополітичних відносин з Російською Федерацією.
2. Дипломатичні відносини зі східноєвропейськими країнами (Білоруссю, Молдовою, Латвією, Естонією, Литвою).
3. Огляд двостороннього співробітництва з країнами Кавказького регіону: Азербайджаном, Вірменією, Грузією.
4. Середньоазіатський вектор української політики (дипломатичні відносини з Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном, Туркменістаном, Узбекистаном).

Мета: проаналізувати результати зовнішньополітичної співпраці України з пострадянськими державами, визначити перспективи подальшої роботи.
Завдання: розглянути процес установлення та розвитку відносин з державами пострадянського простору; розглянути двосторонню співпрацю України з пострадянськими державами, вказати наявні здобутки та прорахунки; виділити довгострокові перспективи української дипломатії в Східній Європі, Кавказькому та Прибалтійському регіонах, Центральній Азії.

Основні елементи теми. Розпад СРСР у 1991 р. – це подія світового значення у зв’язку з масштабністю геополітичних наслідків. На уламках радянської «імперії» сформовано 15 держав, які по-різному розпорядилися власним суверенітетом. Перед кожною новоствореною країною зі статусом незалежної постала необхідність заново налагоджувати зовнішньополітичні відносини, зокрема з пострадянськими державами. Магістральним напрямом зовнішньої політики України були і залишаються, незважаючи на всю складність міждержавного діалогу, дипломатичні відносини з Російською Федерацією.

У першому питанні лекції охарактеризуємо етапи міждержавного співробітництва, вивчимо договірно-правову базу, визначимо негативні фактори, що впливають на стан економічного та політичного співробітництва України з Росією, пояснимо конфліктні теми та практичні кроки з їх вирішення (проблема державного кордону, визнання правового статусу Керченської протоки, Чорного та Азовського морів, нерозв’язаність питання власності та поділу майна колишнього СРСР, різне тлумачення спільних сторінок історії та ін.). Окрему увагу приділимо розгляду причин російсько-українського конфлікту 2014 – 2019 рр., його історії та впливу на світ.

У другому питанні проаналізуємо відносини України зі східноєвро-пейськими країнами – Білоруссю, Молдовою, Латвією, Естонією, Литвою.

У третьому питанні розглянемо перспективи та результати відносин України з державами Кавказького регіону – Грузією, Вірменією, Азербайджаном, увагу приділимо, зокрема, впливу російсько-українського конфлікту на дипломатичні зв’язки України з кавказькими державами.

У четвертому питанні з’ясуємо відносини України з центрально-азіатськими державами – Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном, Туркменістаном, Узбекистаном, розглянемо історію двосторонніх відносин, етапи міждержавних стосунків та визначимо здобутки кожного з етапів. Висвітлимо також такі аспекти: історія становлення двосторонніх відносин; аналіз договірно-правової бази; особливості сучасного економічного, політичного, військового та культурного співробітництва; порівняльний аналіз позицій двох держав щодо загальноєвропейських та/чи світових проблем; труднощі та перепони у міждержавних відносинах; перспективи подальшого партнерства, зокрема, український інтерес від поглиблення зовнішньополітичного партнерства з пострадянськими державами.

У висновках пояснимо студентам місце колишніх республік СРСР у системі зовнішньополітичних пріоритетів України.

Персоналії: Гейдар Алієв, Олександр Анкваб, Акаєв Аскар, Альгірдас Бразаускас, Володимир Воронін, Алієв Гейдар, Борис Єльцин, Іслам Каримов, Роберт Кочарян, Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Олександр Лукашенко, Петру Лучинські, Ангела Меркель, Саппармурат Ніязов (Туркменбаши), Барак Обама, Володимир Путін, Емомалі Рахмонов, Ігор Смирнов, Мірча Снєгур, Левон Тер-Петросян, Віктор Черномирдін, Євген Шевчук, Станіслав Шушкевич, Віктор Янукович.

Основні поняття і терміни: анексія, гібридна війна, екстрадиція, етнонаціональна злагода, подвійні стандарти, інформаційна війна, іредентизм, комбатант, неоголошена війна, неофашизм, окупація, оптація, православний фашизм, «російська весна», «русский мир», фашизм, цензура.

Поділитися:
Закладка Постоянная ссылка.

Комментарии закрыты